Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

Esti una dintre acele persoane care rar atinge Qu'ranul?Sau u il citesti zilnic dar simti ca nu are un mare impact asupra ta,

In jos 
AutorMesaj
um fagir-din harat
Membru
Membru

feminin Capricorn Caine
Data nasterii Data nasterii : 23/12/1982
Varsta Varsta : 35
Data de inscriere Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare Localizare : siria
Ocupatie Ocupatie : -
Stare de spirit Stare de spirit : -
Mesaje Mesaje : 13

MesajSubiect: Esti una dintre acele persoane care rar atinge Qu'ranul?Sau u il citesti zilnic dar simti ca nu are un mare impact asupra ta,   Sam Dec 17, 2011 12:11 pm

Iti recomand 7 modalitati de a indrepta relatia cu Qu'ranul.

1. Inainte sa il atingi,verifica-ti inima.Cheia de a beneficia de foloasele Qu'ranului este sa iti verifici inima intai,chiar inainte de a il atinge.Intreaba-te,cinstit,de ce o citesti.Doar pentru a obtine niste informatii pe care le vei dai cu voie uitarii?Aminteste-ti ca profetul Mohamed(saw) a descris-o pe sotia lui ca fiind "un Qu'ran mergator",cu alte cuvinte,nu trebuia numai sa citesti si sa reciti Qu'ranul,trebuia sa il faci un mod de viata.

2. Fa wudu.Facand wudu te pregatesti fizic si psihic pentru a realiza ca de fapt nu citesti o simpla carte,ci dimpotriva te vei pune in legatura cu Allah deci curatenia trebuie sa fie o prioritate atunci cand comunicam cu El.

3. Citeste macar doar 5 minute in fiecare zi.Este recomandabil sa citesti cel putin timp de 1 ora pe zi din Qu'ran.Daca nu esti obisnuit sa citesti frecvent atunci ti se va parea mult timp de o ora,asa ca incepe cu 5 minute pe zi si apoi vei vedea inshAllah ca aceste 5 minute vor deveni 10 si apoi 30 si apoi 1 ora si poate chiar mai mult,inshAllah.

4. Asigura-te ca intelegi ceea ce citesti.Cinci minute de citit Qu'ran e bine pe zi dar trebuie sa intelegi ceea ce citesti.Asigura-te ca ai o buna traducere a Qu'ranului in limba in care esti mai fluent.Intotdeauna incearca sa ai traducerea sau interpretarea a ceea ce ai citit in ziua respectiva.

5. Amintesteti,Qu'ranul e cu mult mai interactiv decat un cd.Intr-o luna a IT-urilor si a programelor de calculatoare multe persoane considera cartile a fiind plictisitoare si de generatie trecuta.Dar Qu'ranul nu e asa.Aminteste-ti ca atunci cand citesti Qu'ranul "comunici" cu Allah.El iti vorbeste ,asa ca fii atent.

6. Nu numai citi,dar si asculta.In zilele noastre sunt fff multe casete audio,cd-uri cu Qu'ran multe dintre ele cu traducere in diferite limbi.Este grozav sa asculti in walkman=ul tau sau in cd playerul din masina Qu'ran in timp ce te plimbi sau te duci sau te intorci de la scoala servici cumparaturi etc.Foloseste asta ca un adaos pt ziua ta nu ca o inlocuire cu citirea Qu'ranului.

7. Fa du'a.Roaga-l pe Allah sa te ghideze atunci cand citesti Qu'ranul.Scopul tau e cu sinceritate,de dragul lui Allah,sa comunici cu El prin citirea,intelegerea si aplicarea cuvintelor LUI binecuvantate.Facand du'a pt ajutor si ghidare va fii cea mai buna metoda de a reusi.

Sus In jos
Selma Nuran
Admin
Admin

anul convertirii anul convertirii : 2010
feminin Capricorn Tigru
Data nasterii Data nasterii : 18/01/1987
Varsta Varsta : 31
Data de inscriere Data de inscriere : 29/08/2010
Localizare Localizare : CHİŞİNAU
Ocupatie Ocupatie : sotie şi mamica fericita elhamdullillah
Stare de spirit Stare de spirit : elhamdullillah
Mesaje Mesaje : 908

MesajSubiect: Re: Esti una dintre acele persoane care rar atinge Qu'ranul?Sau u il citesti zilnic dar simti ca nu are un mare impact asupra ta,   Dum Dec 18, 2011 3:42 am

Ma impart şi eu cu nişte reguli foarte importante pe care le-am invatat eu la rindul meu:

*Kuranul nu se atınge daca nu avem gusul abdest, nici ıntr-un caz.....nici oricare carte sau foaie unde scrie ayet din Kuran. Daca nu avem gusul abdest( de exemplu suntem pe ciclu) şi trebuie sa mutam Kuranul sau o carte cu ayeturi in alta parte,,,atunci invelim intro pinza curata fara cusuturi, sau unele Kurane au o coperta speciala care vine ca protectie, dar nu e de dorit de atins deloc.
*İnainte sa deschidem Kuranul trebuie sa luam abdest, sa ne acoperim corpul ca pentru rugaciune, luind in mina se spune Besmele.
*Pozitia in care se va citi Kuranul trebuie sa fie una decenta, sa nu tinem picior peste picior, sa nu mincam sau sa vorbim in timp ce ascultam sau citim Kuran. Putem sa bem apa sau ceai.
* deschidem Kuranul şi inainte sa incepem a citi se spune urmatoarea rugaciune: 'Rabby essir vella tu assir, rabbiltemmim bil hayir' şi cu besmele incepem a citi.
* chiar daca nu ştim a citi Kuran se recomanda sa-l rasfoim macar şi sa privim textul....
* nu e obligatoriu sa intelegem sensul Kuranului...chiar daca nu avem o traducere linga noi putem citi....doar sa luam textul şi sutele din Kuran foarte in serios şi cu respect.
* Cind terminam de citit din Kuran se spune 'Saddakallahu'l aziyim'
* Daca in timp ce citim facem o pauza....cind reincepem a citi spunem din nou besmele.
*Kuranul şi cartile care contin ayeturi din Kuran nu se pun jos sau pe mese acre sunt mai jos de nivelul buricului. Kuranul se poate lasa pe masutele speciale de citit Kuran chiar adca sunt joase de inaltime.
* İn camera unde sta Kuranul la vedere nu se sta fara batic sau enacoperita, niic culcat cu picioarele spre Kuran nu se sta.
* Daca avem Kuran in camera unde dormim trebuie sal punem undeva sus şi acopeirt cu ecva sau in dulap.
* Peste Kuran şi carti cu ayet nu se pune nimic...ideal sa stea singur pe un raft şi sa fie permanet in curatenie.
* Nu trebuie sa spunem ca am cumparat kuran...Kuran nu are pret...de obicei Kuranurile se dau cadou sau se doneaza....daca il cumparam noi personal nu avem dreptul sa intrebam cit costa...trebuie sa lasam o suma de bani mai mare şi sa nu aştept rest...adica suma de bani este simbolica...Kuranul nu poate fi valorificat in bani.

ideea generala este ca sa avem respect maxim fata de aceasta Carte pentru ca e Cuvintul lui Allah!!!!
Sunt oameni care au frica sa atinga Kuranul ca se considera nedemni şi pacatoşi....adica dau o superioritate atit de mare Kuranului.....
e recomdabil sa deschidem Kuranul in fiecare zi....dar numai in cazul cind ne comportam ca atare cu el respectind toate regulile de ai sus.

Sus In jos
http://musulmanmd.blogspot.com
um fagir-din harat
Membru
Membru

feminin Capricorn Caine
Data nasterii Data nasterii : 23/12/1982
Varsta Varsta : 35
Data de inscriere Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare Localizare : siria
Ocupatie Ocupatie : -
Stare de spirit Stare de spirit : -
Mesaje Mesaje : 13

MesajSubiect: 7 motive de a citi Coranul    Lun Dec 19, 2011 1:38 pm

7 motive de a citi Coranul

1. Incitant:
Te provoaca sa il combati.Spune ca oamenii nu pot scrie o asemenea carte chiar daca isi pun in comun toate resursele.De 1400 de ani nimeni nu a reusit sa raspunda la provocare.Bilioane de carti au fost scrise dar nici una nu se compara cu Qu'ranul.

2. Incoruptibil:
Este singura religie sacra si scrisa care se afla in circulatie de atata de mult timp si cu toate astea si-a pastrat puritatea exact ca la inceput.Coranul a fost pastrat intact.Nimic nu i-a fost adaugit ;nimic nu a fost schimbat in el;si nimic nu a fost scos de cand a fost relevat adica de 1.400 de ani.

3. Ultima relevatie:
Coranul este ultima relevatie de la Allah catre umanitate.Allah i-a relevat lui Moise Torah,Psalmii lui David,evanghelia lui Isus si in final Coranul lui Mohamed(Saw).Nici o alta carte nu ca veni de la Allah caci Quranul este ultima relevatie.

4. De necontestat:
Coranul a rezistat testului timpului si a cercetarilor.Nimeni nu poate contesta autenticitatea cartii.Vorbeste despre istorie ,stiinta,medicina etc si tot ce este prezentat in Coran este in zilele noastre dovedit de stiinta moderna dupa sute de ani de cercetari.Cu toate astea ele sunt prezentate in Coran acum 1400 de ani cand tehnologia nu era deloc avansata.Coranul nu a fost niciodata contestat de descoperirile moderne ale stiintei.

5. Ghidul tau pentru viata si pentru viata de dupa moarte:
Coranul este cel mai bun ghid in a cum iti structura viata.Nici o alta carte nu prezinta un sistem atata de
cuprinzator in toate aspectele vietii si ale celei de dupa moarte.Este un ghid care iti arata drumul spre paradis.

6. Cadou de la Allah pentru conduita:
Allah nu te-a lasat singur.Ai fost facut cu un motiv special.Allah iti spune de ce ai fost facut,ce trebuie sa faci,si ceea ce ti-a fost pregatit.Daca operezi pe o masinarie contrar specificatiilor de utilizare atunci ai sa strici acea masinarie.Dar tu?Ai un manual de "utilizare" pentru tine?Coranul este pentru tine,pentru a reusi.Satisface sufletul si curata inima.Inlatura indoielile si aduce pacea.

7. Modalitatea ta de a comunica cu Allah:
Oamenii sunt creaturi sociale.Trebuie sa comunicam.Coranul ne arata cum sa comunicam cu sursa cea mai inalta de inteligenta si sursa de viata-Allah singur.Coranul ne spune cine e Allah,cum ar trebui sa I ne adresam si felul cum sa comunicam cu Allah.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Esti una dintre acele persoane care rar atinge Qu'ranul?Sau u il citesti zilnic dar simti ca nu are un mare impact asupra ta,   

Sus In jos

Esti una dintre acele persoane care rar atinge Qu'ranul?Sau u il citesti zilnic dar simti ca nu are un mare impact asupra ta,
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: KUR'AN-i KERİM-
Mergi direct la: